Hetven hallgató pályázott a Stefan Lengyel Kiválósági Ösztöndíjra, közülük tizenhatan nyerték el a félévre szóló, havi 150.000 forintos támogatást. Ezen felül a nyertes hallgatóknak lehetőségük lesz külföldi és belföldi kiállításokon, szakmai rendezvényeken az adott szak nagyköveteként az egyetemet képviselni.
Stefan Lengyel a MOME jogelődjének számító Iparművészeti Főiskolán diplomázott. Nevéhez fűződik amagnetofonés aGanz csuklós villamosának megtervezése, munkáit harminc alkalommal honorálták szakmai díjakkal. Magyarország mellett Németországban, Finnországban, Japánban, az Egyesült Államokban, Itáliában és Tajvanon is dolgozott. Volt azEsseni Egyetemés aMOME formatervező tanszékének vezetője, tanítványai ma világcégek vezető szakemberei. Ő hívta életre aMOME és a Mercedes-Benz együttműködését, aminek keretében a magyar hallgatók csaknem húsz éve tervezik Budapesten a jövő autóit. 2007-benMoholy-Nagy-díjat kapott, 2008-ban pedig aMagyar Érdemrend Tisztikeresztjéveltüntették ki.
Íme néhány kedvencünk:
Design Intézet | Guthy Máté | Formatervezés BA2 – Smart City
A buszmegálló egy könnyen megtalálható, megbízható, vezetékes ivócsappal biztosít iható csapvizet. Emellett célja, az esővízgyűjtésről kialakult negatív előítélek eloszlatása, a városlakók edukálása, érzékenyítése.
Témavezető: Keszei István
Elméleti Intézet | Vékony Anna | Designkultúra BA3 – Inkluzivitás és múzeumok
Pályázatom alapjául szakdolgozatom szolgál, melyben azt kutattam, hogy milyen lehetőségei vannak a megértési nehézséggel, azon belül is autizmussal élőknek ha múzeumot, kiállítást szeretnének látogatni. Külföldi és hazai példák alapján igyekszem feltárni a kiaknázatlan lehetőségeket az akadálymentesítés terén országunkban, s igyekszem ezekre megoldásokat keresni.
Témavezető: German Kinga
Építészeti Intézet | Laki Ábel | Épitőművész MA1 – Albertfalva-Átkelés a nagybaracskai szigetre
A féléves tervezés keretein belül az albertfalvai OTI telepre, egy 3,5 hektáros, jelenleg üres telekre terveztünk alacsony-sűrű beépítéssel létrehozott lakófunkció és a lakók életéhez tartozó közösségi tevékenységeket befogadó tereket. Tervezési koncepciónk alapja volt, hogy a lakófunkciót a telek északi oldalára sűrítjük, így meghagyva a telek déli részén egybefüggő zöld park alakul ki, teret adva a közösségi életnek. A terv vitaindító szándékkal született: eltér a szokványos vagy berögződött fogalmaktól, melyek a lakópark szó konnotációját alakítják, és a privát és publikus funkciók keveredését támogatja.
Témavezetők: Csomay Zsófia, Marián Balázs
Építészeti Intézet | Gulyás Janka | Építőművészet BA3 – Foghíjtelkek
A továbbfejlesztési koncepcióm foghíjtelkek felhasználására tesz javaslatot oly módon, hogy azok speciális szociális funkciót fogadjanak be. A kidolgozott terv alapján mintaterv készül a foghíjtelkek hasznosítására.
Témavezető: Barcza Gergely, Kovács Csaba
Építészeti Intézet | Sinay Domonkos | Építőművészet BA1 – Híd tervezése a Mérai Világzenei Fesztiválra
A tavaszi félévben az erdélyi Méra Világzenei Fesztivál helyszínére terveztünk hidat, amely az emberi, közvetlen együttműködésre hívja fel a figyelmünket az emberi test fizikai mérete és a híd mérete közötti egyensúly segítségével. A híd a nyári építőtábor keretein belül fog megvalósulni.
Témavezetők: Börzsei Tamás, Vass-Eysen Áron
Építészeti Intézet | Suba-Faluvégi Szilárd | Épitőművész MA1 – Agóra-Tervezési stúdió
Tervünk az ideális városi lakóövezet megfogalmazására tett javaslat, mely az átriumos ház tipológiáját alkalmazva, alacsony, intenzív beépítéssel és közösségi funkciókkal kiegészülve a közösség és az emberi lépték mellett érvel. Továbbfejlesztési koncepcióm egy építészeti kommunikációs kísérlet a szakma és a laikusok közötti szakadék áthidalására. Célja az építészeti tartalmat az animáción és a grafikán keresztül a társadalom szélesebb rétegei számára is fogyaszthatóvá tenni, ezáltal a lakhatási diskurzust élénkíteni, tematizálni.
Témavezetők: Csomay Zsófia, Marián Balázs
Média Intézet | Fülöp Szabolcs | Tervezőgrafika MA1 – Face Manifesto
Féléves projektemet folytatva 3D-s installációkat készítettem, majd azok kiállítási közegben megvalósítható tervét egészítettem ki egy Workshop épülettel továbbfejlesztési koncepcióként. Az épület különböző, általam vázolt funkciókkal felruházva egy stabil időtálló kreatív központ lehet.
Témavezetők: Lakner Antal, Marcell Tamás, Vargha Balázs
Média Intézet | Sas Vilmos | Tervezőgrafika BA1 – TYPOGRAPP
A TypogrApp egy vektoros szövegszerkesztő, amely művészeti intézmények tanulóinak ingyenesen elérhető. A vállalat célja a kreatív szféra támogatása. Profitja 50%-át tehetséggondozást támogató programokba fekteti, ösztönözve ezzel a szakmai fejlődést és a tervezői értékrend piaci érvényesülését.
Témavezetők: Marcell Tamás, Simon Péter Bence, Borbély Áron, Faragó Gergő
No Comments